Chtěl bych se vámi podělit o mé zkušenosti vyučeného kominíka, který provádí "černou práci". Tím chci říci klasické čištění a kontroly spalinových cest, a to jak na tuhá tak na plynná paliva.

Každá spalinová cesta musí být po celé své délce kontrolovatelná a čistitelná, a podle toho také zřídit dostatečný počet kontrolních/čistících otvorů.

PLYN

Ano, i na plynná paliva konkrétně kondenzační kotle se dle vyhlášky 34/2016 Sb provádí kontrola. Máte pravdu, že u těchto spotřebičů přece není co vymetat. Ale kontrolovat ano. Kotel kominíka nezajímá (to je práce pro odborníka plynaře), ale odvod spalin kontrolu vyžaduje, a to od kominíka. Například moje letošní zkušenost: ZŠ nejmenované obce v okolí. Komín vyvložkován "odbornou firmou" plastovou krkavicí, která byla upevněna v nerezovém vyústění IZOLEPOU. Ano, ono to nějaký rok drželo. Byl jsem pozván na kontrolu, že se zdá něco v nepořádku. Nerezové vyústění ve žlabu a krkavice o 1,5 metru spadlá v komíně. Při kontrole v kotelně zjištěno, že krkavice není napojena na pevné patní koleno, ale přímo ke kotli. Spadlá krkavice vytvořila sifon plný vody. Malá mezera na odvod spalin tam ještě zbyla, takže to tak nějak ještě hořelo. Po mém doporučení (ano doporučení, protože zakázat používání nemohu, to mohou pouze hasiči, stavební úřad) jsem byl zástupcem zřizovatele ubezpečen, že bude okamžitě vše opraveno a zavedou se pravidelné roční kontroly. Příklad další, letošní kontrola spalinové cesty kondenzačního kotle u "novostavby". U kotle jsem zjistil, že nebyl zřízen kontrolní otvor, aby bylo vidět do patního kolena. Odborná firma řekla, že to není potřeba a kominík se o to nemusí zajímat. Nu což dobrá, ale když jsem majitele ještě upozornil, že vyústění nad střechou je špatně udělané (bílé plast trubky koukaly bez správného ukončení) a že mu sluníčko z jedné strany už cca 10cm trubky vysypalo a je možné, že právě dovnitř (bílý plyn.plast není UV stabilní), změnil názor na onu firmu a slíbil nápravu. A mohl bych pokračovat dále.

TUHÁ PALIVA

Máme tu mánii jménem VLOŽKOVÁNÍ / FRÉZOVÁNÍ . Neřikám, že vložkování je zbytečné, každá další vrstva v komínovém průduchu nám přispěje k větší bezpečnosti. Ale musí se zvážit, zda vynaložené peníze jsou dobře investované. Protože tady jde především o kšeft a to dost velký (drahý).

NEPLEŤTE SI POJEM -    vložkař = kominík.

Říkám to z důvodu, že kominík (správný) je VYUČEN . Kdežto vložkování / frézování komína je VOLNÁ ŽIVNOST !!! To znamená, že kdejaký (teď nechci nikoho urazit) cukrář, prodavač, zkrátka kdokoliv si zajde na živnostenský úřad je za poplatek ODBORNÍK. A podle toho to také vypadá. Příklad 1. Zákazníkovi jsem nevystavil zprávu, neboť do komína částečně zasahoval trám. Po následné kontrole jsem zjistil, že "odborná firma" (dle nich letité zkušenosti) komín vyfrézovala a vyvložkovala nerezem, trám zůstal. No dobrá, za 25 tisíc a komín stejně není v pořádku. A to stačilo trám vyříznout a vzniklý otvor zahodit. Nevím, už si mě nepozvali. Příklad 2. Komín zadehtovaný, kotelna odděleně, rovná střecha. Co s tím ? Moje rada zbourat, koupit 3-složkový (Schiedel, Heluz, Kominy cz atd.) a postavit nový. Nejlevnější a nejlepší varianta. Při další návštěvě paní domácí hlásí - máme nový komín. Ano mají krásný a nerezový 3-složkový. Cena? škoda mluvit. Když jsem ji ukázal, že za tu cenu by měla dva keramické, mně (i jí firmou) bylo vysvětleno, že toto je lepší, kvalitnější a hlavně už se to nemusí čistit. Ano, nikde není zřízen čistící otvor a k ústí komína to je přes tři metry. A vybírací dvířka mi jen ukázala prstem, protože komín byl montovám, když tam nebyl kotel. Takže se k nim nikdo nedostane. Příklad 3. Přestavba baráku, zůstaly jen obvodové zdi a krov. Pan projektant řekl, že komín je v pořádku a bude stačit jen nahodit, že komín se stejně bude používat minimálně. Případně se nechá vyvložkovat. Když jsem nyní majiteli řekl, že investice do nové stavebnice, na kterou by již teoreticky nemusel šáhnout, by byla přibližně 15-20 tisíc, řekl že teď už to ví taky a nadává si, že si nepozval na vyjádření ke komínu KOMINÍKA . Vrátím se ještě k pánům vložkařům. Nechci házet všechny do jednoho pytle. Jsou mezi nimi i poctiví řemeslníci, kterým jde i o jméno. Ale většině jde o zisk a hlavně za co nejméně práce. No nevím, krkavice má sílu 0,5 mm, trubky 1,0 mm a keramické vložky 20 mm - co bude lepší ? Nemluvím o tom, že krkavice není hladká a saze se zachytávají mnohem lépe. Jednomu zákazníkovi jsem doporučil vyvložkování (ano i když to vypadá, že vložkování nemám rád, ale když to jinak technicky nejde, proč ne). Z důvodu, že má průduch rovný, tak nerez trubkami (pokud je průduch lomený tak se samozřejmě použije krkavice). Po pár měsících jedu okolo a firma již do komína vesele tlačí krkavici. Prý je kvalitnější. Po dotazu u tohoto zákazníka po sezoně, kdy že můžu přijít vyčistit a napsat zprávu, mi bylo sděleno - Já to mám v nerezu a to se už nemusí čistit. Zkrátka ke komínu se má vyjádřit kominík, který má zkušenost z praxe a následně zodpovídá za bezpečný provoz. Odpovědi typu, já se poradím se zedníkem, pokrývačem a pak vám řeknu. NE ! váš kominík má říci jak to chce a zedník to má tak udělat. Až se vám porouchá auto, také se nepůjdete zeptat zedníka jak to opravit.

Tak to jsem se chtěl podělit o zkušenosti.

"MŮŽEME O TOM VÉST SPORY, MŮŽEME S TÍM NESOUHLASIT, ALE TO JE TAK VŠECHNO, CO SE PROTI TOMU DÁ DĚLAT" a nebo budeme věřit, že to pravda je.